Higiena i bezpieczeństwo

Jesteś tu : Activate Breadcrumb NavXT Plugin

W trakcie pracy z pacjentem używamy jednorazowych rękawiczek lateksowych, które jeżeli zachodzi taka potrzeba zmieniane są nawet kilka razy w trakcie trwanie zabiegu.

Dezynfekcja i sterylizacja narządzi wielorazowego użytku z którymi pacjent ma styczność przebiega w 2 etapach.

Etap I – sterylizacja chemiczna

Po przyjęciu pacjenta narzędzia trafiają do dezynfekcji chemicznej, która ma za zadanie zniszczenia wszelkich mikrobów nawet w stadiach przetrwalnikowych. Po odpowiednim czasie narzędzia te trafiają do myjki ultradźwiękowej. W urządzeniu tym pod wpływem fal dźwiękowych powstają malutkie pęcherzyki pary wodnej, które natychmiast implodują. Każde zanurzone narzędzie poddawane jest działaniu na przemian ciśnienia i podciśnienia, co ma bardzo silne działanie oczyszczające. Ciecz dociera do wszystkich zakamarków zanurzonego narzędzia nawet do wnętrza otworów. Urządzenie to wyposażone jest dodatkowo w grzałkę, pozwalającą rozgrzać płyn czyszczący by wzmocnić jego działanie. Kolejnym etapem jest mycie i płukanie w czystej wodzie a następnie wycieranie i suszenie.

Etap II – sterylizacja termiczna

Później narzędzia są pakowane w specjalne rękawy próżniowe i zamykane zgrzewarką co zapewnia sterylność ich zawartości przez kilka miesięcy. W dalszej kolejności całe takie pakiety trafiają do specjalnego urządzenia – autoklawu, który ma za zadanie zniszczyć mikroby i wysterylizować narzędzia poddając je wysokiej temperaturze z na przemian wytwarzanym ciśnieniem i próżnią.

Nasz autoklaw Mocom Exacta spełnia surowe normy Unii  Europejskiej EN 13060.

Do działania autoklawu jak i wszystkich urządzeń w gabinecie w tym także i unitu stomatologicznego potrzebna jest woda. Nie jest to jednak zwykła woda z kranu, tylko woda destylowana, którą otrzymujemy ze specjalnego urządzenia – destylarki. Woda taka zapewnia czystość, brak wytrącania się kamienia i rozwoju mikrobów a także glonów, co mogłoby uszkodzić delikatne urządzenia skutkujące np. nieprawidłową sterylizacją narzędzi.

W trakcie wykonywania cyfrowego zdjęcia rentgenowskiego na czujnik, który jest wielorazowego użytku i jest wkładany do ust pacjenta zakładana jest specjalna, jednorazowa osłonka by zniwelować możliwość przeniesienia bakterii z pacjenta na pacjenta.                Po zrobieniu zdjęcia osłonka ta jest wyrzucana a czujnik spryskiwany płynem niszczącym mikroorganizmy.