Wybielanie

Jesteś tu : Activate Breadcrumb NavXT Plugin

Piękny i biały uśmiech to w obecnych czasach niewątpliwy atut. Dodaje nam uroku jak i pewności siebie oraz poprawia samopoczucie. Z białymi, zdrowymi zębami o wiele chętniej i częściej się uśmiechamy, dzięki czemu jesteśmy lepiej postrzegani przez otoczenie. Wiadomo, że atrakcyjny wygląd ułatwia kontakty interpersonalne, a białe zęby są tego bardzo istotnym elementem. Uśmiech jest drugą po oczach częścią twarzy, na którą podświadomie zwracamy uwagę u innych.

Współczesna stomatologia estetyczna musi sprostać coraz większym oczekiwaniom pacjentów. Od nowoczesnych systemów wybielających oczekuje się, aby były przede wszystkim skuteczne, a przy tym bezpieczne, wygodne a zabiegi stosunkowo niedrogie a ich efekty widoczne w niedługim czasie.

Profesjonalny zabieg wybielania zębów wykonujemy przy użyciu lampy wybielającej emitującej zimne światło oraz żelu zawierającego 35% nadtlenek wodoru.

System pozwala na uzyskanie efektu wybielającego od kilku do czasem nawet kilkunastu tonów.

Dzięki zastosowaniu lampy wybielającej, długość trwania zabiegu została skrócona do minimum. Całość trwa około 1,5 godziny (samo wybielanie to dwa cykle po 20 minut). W przypadku wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym wyeliminowano niedogodności, które występowały w domowych metodach nakładkowego wybielania zębów, kiedy to pacjent był zmuszony do spania w nakładkach wybielających przez kilka tygodni.

Cały zabieg wybielania zębów, od początku do końca, przeprowadzany jest w gabinecie pod kontrolą lekarza stomatologa co umożliwia zastosowanie substancji wybielających w znacznie wyższym stężeniu niż w preparatach przeznaczonych do domowego użytku. Użycie specjalnej światłoutwardzalnej ochrony tzw. koferdamu  ma za zadanie zabezpieczyć dziąsła przed poparzeniem co pozwala na zastosowanie nadtlenku wodoru o 35% stężeniu, gwarantującym znakomite efekty, przy czym zabieg pozostaje całkowicie bezpieczny dla pacjenta.

Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące wybielania zębów. Jeśli nie znalazłeś tutaj interesującej Cię odpowiedzi, prosimy o kontakt.

  • Dla kogo jest polecane wybielanie zębów w systemie Beyond?
  • Jak działa taki system wybielający?
  • Dlaczego system wybielania lampą jest lepszy od past i preparatów wybielających?
  • O ile bielsze będą zęby po zabiegu?
  • Czy wybielanie jest bezpieczne dla zębów?
  • Jakie są przeciwwskazania do wybielania?
  • Jak długo trwa zabieg wybielania?
  • Czy do wybielania zębów należy się odpowiednio przygotować?
  • Jakie są wskazania po zabiegu? Co to jest “biała dieta”?
  • Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?
  • Czy wybielają się wypełnienia i korony protetyczne?
  • Mam jeden bardzo przebarwiony ząb. Jest martwy (po leczeniu kanałowym). Czy można go wybielić?
  • Czy warto wybielać sobie zęby?

Dla kogo jest polecane wybielanie zębów w systemie Beyond?

Wybielanie zębów przeznaczone jest dla osób, które ukończyły 16 rok życia ponieważ po tym czasie całkowicie zostaje już ukończony rozwój zębów. System wybielający Beyond przeznaczony jest dla osób, które chcą szybko i skutecznie wybielić swoje zęby. Jeśli nie jesteś zadowolony z naturalnego koloru swoich zębów lub jeśli Twoje zęby utraciły kolor na skutek wnikania w szkliwo silnych barwników zawartych w pokarmach i napojach, system ten pomoże przywrócić biel Twojemu uśmiechowi. Wybielanie zębów usuwa również przebarwienia związane z długoletnim paleniem tytoniu. System Beyond rozjaśnia także przebarwienia polekowe (po m.in. tetracyklinach, żelazie) oraz likwiduje zmiany koloru zębów związane z wiekiem.

Jak działa taki system wybielający?

Głównym elementem systemu wybielającego jest lampa wybielająca, która emituje zimne światło oraz odpowiedni żel wybielający zawierający substancję aktywną w postaci 35% nadtlenku wodoru. Światło emitowane przez lampę znacznie przyspiesza uwalnianie aktywnego tlenu, co pozwala na skrócenie zabiegu do dwóch cykli naświetlań po 20 minut, przy maksymalnej jego skuteczności.

Dlaczego system wybielania lampą jest lepszy od past i preparatów wybielających?

Skuteczność różnego rodzaju past wybielających waha się tylko od 1 do 2 tonów, a wiele z nich zawiera elementy ścierne. Większość systemów wybielania nakładkowego stosowanych przez pacjentów w domu ma potwierdzoną skuteczność kliniczną, jednak ich stosowanie wiąże się ze znacznym dyskomfortem. Najpierw należy wykonać dopasowane nakładki wybielające, które wymagają pobrania wycisków. Zabieg wybielania jest długotrwały, gdyż stężenie substancji wybielających jest odpowiednio niższe, by uniknąć poparzenia błony śluzowej. Aby uzyskać odpowiedni efekt, pacjent musi codziennie zakładać na noc nakładki wybielające i regularnie co kilka dni przychodzić na wizyty kontrolne. Bezpiecznie używane poza gabinetem, ale pod kontrolą lekarza, mogą być preparaty o stężeniu substancji wybielającej nie większym niż 20%.

Dostępne są także preparaty do wybielania, które zawierają w swoim składzie znacznie słabszy środek aktywny – nadtlenek karbamidu, dzięki czemu być sprzedawane w obrocie ogólnodostępnym. Jednakże uwalniają one niewielką ilość substancji czynnej (aktywnego tlenu), przez co są bezpieczne, ale ich skuteczność jest znacznie słabsza w porównaniu do profesjonalnych systemów wybielania lampą. Systemy zawierające nadtlenek wodoru w wysokich stężeniach muszą być używane tylko w gabinecie stomatologicznym, gdyż bez użycia specjalistycznego sprzętu (koferdam, ślinociąg, retraktor warg) mogą doprowadzić do poważnych poparzeń błony śluzowej jamy ustnej.

Światło lampy wybielającej o wysokiej energii i długości fali aktywuje uwalnianie się substancji czynnej z żelu wybielającego
i znacznie przyspiesza proces wybielania. Wybielanie przy użyciu lampy wybielającej pozwala uzyskać maksymalny efekt
w jak najkrótszym czasie ale w sposób całkowicie bezpieczny i dość komfortowy dla pacjenta.

O ile bielsze będą zęby po zabiegu?

Efekt wybielania jest sprawą bardzo indywidualną i uzależnioną w głównej mierze o stanu wyjściowego i nawyków żywieniowo-higienicznych pacjenta. Po zabiegu uzyskuje się wybielenie od kilku do nawet kilkunastu tonów. Po zabiegu uzyskany kolor zębów nie jest jeszcze ostatecznym kolorem, ze względu na to, że substancja czynna wnikając do zęba działa jeszcze przez pewien czas. Ostateczną kolor zębów uzyskuje się po 2 tygodniach od wykonania zabiegu.

Czy wybielanie jest bezpieczne dla zębów?

Tak, wybielanie zębów, prowadzone pod kontrolą stomatologa jest na ogół bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla zębów i tkanek otaczających. Jedyna dolegliwość, która może wystąpić po zabiegu wybielania, to przejściowa nadwrażliwość zębów, zwykle ustępująca w ciągu pierwszej doby. Większość nowoczesnych preparatów wybielających zawiera składniki minimalizujące nadwrażliwość pozabiegową, wtedy to niektórzy pacjenci zgłaszają: lekkie pieczenie, szczypanie czy objawy takie jakby ktoś wbijał „igiełki”.

Jakie są przeciwwskazania do wybielania?

Wybielanie zębów jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży i karmiących. U osób chorych na epilepsję lub chorobę Parkinsona także odradza się wykonania tego zabiegu lub wykonuje się go po konsultacji z lekarzem przeprowadzającym zabieg. Względnym przeciwwskazaniem do wybielania jest również bardzo intensywna nadwrażliwością zębów (możliwość nasilenia objawów po zabiegu mino wcześniejszego zabezpieczenia miejsc wrażliwych koferdamem). Wybielać zęby można po 16 roku życia, kiedy ich rozwój jest już całkowicie zakończony. Jeśli mają Państwo wątpliwość, czy kwalifikują się do zabiegu, zapraszamy na konsultację do naszego gabinetu podczas której lekarz stomatolog przeprowadzi wywiad oraz badanie stomatologiczne, jak również odpowie na wszystkie Państwa pytania.

Jak długo trwa zabieg wybielania?

Zasadnicze wybielanie to dwie dwudziestominutowe ekspozycje na światło lampy. Wraz z zabiegami dodatkowymi (oczyszczenie zębów przed zabiegiem, założenie specjalnego koferdamu chroniącego dziąsła, nałożenie żelu wybielającego i jego później zmiana) czas trwania zabiegu zwykle wynosi od 1-1,5 godziny.

Czy do wybielania zębów należy się odpowiednio przygotować?

Aby wybielanie zębów było maksymalnie efektywne, żel wybielający należy aplikować bezpośrednio na szkliwo. Jeśli na zębach jest kamień nazębny i osad, na kilka dni przed przystąpieniem do wybielania zębów należy wykonać zabieg skalingu (usunięcie kamienia nazębnego) i piaskowania (usunięcie osadu nazębnego).
Wtedy wystarczy tylko oczyszczenie zębów szczoteczką wykonywane przez lekarz stomatologa bezpośrednio przed wybielaniem.

Jakie są wskazania po zabiegu? Co to jest “biała dieta”?

Przez 2 godziny po zabiegu nie należy jeść i pić niczego poza lekko ciepłą wodą mineralną. Przez 3 doby po zabiegu nie należy spożywać pokarmów i napojów barwiących zęby, gdyż w tym okresie szkliwo zębów jest częściowo odwodnione i  szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników. Należy unikać m. in. kawy, herbaty, czerwonego wina, jagód, czerwonych buraczków, barszczu, coli i innych kolorowych napojów gazowanych oraz soków owocowych, itp. Jest to tzw. “dieta biała”, która polega na spożywaniu pokarmów pozbawionych barwników. Nie przestrzeganie rygoru “białej diety” w okresie pozabiegowym może spowodować utratę efektu wybielania, a także spowodować przebarwienia zębów czasem nawet w sposób nieodwracalny. Osoby palące powinny zrezygnować z palenia co najmniej na 3 doby od zabiegu.
Przez 24 godziny po zakończeniu zabiegu należy również unikać spożywania bardzo gorących i bardzo zimnych pokarmów i napojów, aby nie stymulować mogącej wystąpić przejściowej nadwrażliwości zębów.

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?

Utrzymywanie się efektu wybielania jest sprawą bardzo indywidualną. Gromadzenie się barwników w szkliwie to ciągły proces, który rozpoczyna się bezpośrednio po zakończeniu wybielania, wraz z pierwszym posiłkiem. Zmiana koloru zębów zależy od nawyków dietetyczno-higienicznych. Spożywanie dużych ilości kawy, herbaty, czerwonego wina jak również palenie tytoniu a także zaniedbania higieniczne mogą przyczynić się do zmniejszenia uzyskanego efektu. Efekt wybielania utrzymuje się przeciętnie około 2 lat, co nie oznacza, że u wszystkich po tym czasie powróci barwa wyjściowa. Aby spowolnić proces ponownego wnikania barwników w szkliwo po zabiegu wybielania powinno używać się do szczotkowania zębów pasty wybielającej. Taką pastą rekomendowaną przez  Światową Organizację Zdrowia jest włoska pasta marki BLANX, która jako jedyna dostępna na rynku wybiela nie powodując ścierania szkliwa zęba lub pasta PearlWhite Beyond.

Czy wybielają się wypełnienia i korony protetyczne?

Niestety nie! Korony porcelanowe, mosty oraz wszelkie inne uzupełnienia protetyczne nie ulegają wybieleniu. Nieznacznemu rozjaśnieniu mogą ulec jedynie wypełnienia kompozytowe, ale tylko wtedy, gdy same były przebarwione na skutek wcześniejszego wchłonięcia barwników. Wracają one wówczas tylko do swojego podstawowego koloru.
Dlatego po wybieleniu zębów może zaistnieć konieczność wymiany wypełnień i uzupełnień protetycznych, ale tylko tych, które widoczne są przy uśmiechu. Wymianę rozpoczyna się nie wcześniej niż po upływie 2 tygodni od zabiegu wybielania ponieważ w tym czasie kolor zębów się jeszcze utrwala. Ewentualna wymiana wypełnień kompozytowych lub uzupełnień protetycznych jest wykonywana na prośbę pacjenta i na jego koszt.

Mam jeden bardzo przebarwiony ząb. Jest martwy (po leczeniu kanałowym). Czy można go wybielić?

Wybielanie koron zębów martwych (leczonych kanałowo) wymaga oddzielnego postępowania. Przebarwienia  w takich zębach tworzą  się w wyniku przenikania do zębiny barwników krwi, martwej miazgi zęba i materiału wypełniającego kanał. Ten proces zachodzi w środku zęba, dlatego tam należy działać środkiem wybielającym. Wybielanie takiego przebarwionego zęba polega na opracowaniu jego komory i założeniu do środka zęba preparatu wybielającego, np. Endoperox. Taką wkładkę wybielającą wymienia się co kilka dni. Leczenie obejmuje od 2 do 5 wizyt w zależności od stopnia przebarwienia korony. Jednakże należy zauważyć, że zęby przebarwione wewnętrznie gorzej się wybielają i efekty takiego zabieg mogą nie być w 100% satysfakcjonujące dla pacjenta. Na ostatniej wizycie zakłada się wypełnienie kompozytowe zamykając szczelnie komorę zęba.

Czy warto wybielać sobie zęby?

Wybielanie zębów to zabieg kosmetyczny a nie leczniczy, dlatego na takie pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.
Jeśli natomiast decydują się Państwo na wybielanie, to z pewnością warto zainwestować w nowoczesny i profesjonalny system wybielający o potwierdzonej skuteczności. Korzystanie ze znacznie tańszych, ale nieprofesjonalnych systemów i bez kontroli stomatologa może sprawić, że pozorna oszczędność bardzo często okazuje się być chybioną inwestycją a efektów nigdy Państwo mogą nie zobaczyć.